Program 12 November

Paneler - main stage

Kl 08:45 Framtidens människa
  • Anna-Lena Engwall, Country President Nordic at AstraZeneca
  • Micael Dahlen, Professor, Talare & Författare
  • Vahid Zohali, vd IBM
  • Kenneth Fredriksen, Nordenchef Huawei
Kl 09:30 Techbolag, talanger och pension
  • Sasja Beslik, Senior Executive in Sustainable Finance
  • Jessica Åkerström, Head of Qualitative Insights Ungdomsbarometern
  • Björn Widlert, Chef Medlemsenheten Teknikföretagen
Kl 10:30 Vägen till att nå klimatmålen - nya affärsmodeller, nya beteenden och investeringar
  • Ingemar Jansson, Head of Sustainability Knowit
  • Erik Gutwasser, Nordenchef Mastercard
  • Karin Ebbinghaus, vd Elonroad
  • Per Långsved, Sverigechef Nordea
Kl 11:30 Konsten att skapa nya värden, nya beteenden och nya konsumenter
  • Fredrik Hildebrand, varumärkesstrateg Esatto
  • Jacob Stedman, vd och medgrundare Platform24
  • Linda Nyberg, digital strateg & corporate affairs Anicura
  • Hans Skruvfors, vd Foodora
  • Peter Löfstrand, nordenchef Uber
Kl 12:10 Det digitala näringslivet 2.0
  • Åse Ericson, nordenchef Storytel
  • Walker Kinman, vd Linas matkasse
  • Dan Bjurman, Sverigechef Salesforce
Kl 13:00 Framtidens kompetensförsörjning - Reskilling, upskilling, mångfald och jämställdhet
  • Peter Knutsson, vd Academic Work Sverige
  • Jenny Larsson, vd Hitachi Energy
  • Per Wallentin, vd Knowit
  • Sam Rihani, Sverigechef Facebook
Kl 13:45 TECHARENAN Challenge - Prisutdelning
  • Publikens Pris
  • Social Impact Award
  • Industrins Pris
  • AI & Technical Edge Award
Kl 14:15 Den moderna investeraren - Hur formar vi framtiden?
  • Anders Fast, Managing Partner Baker McKenzie
  • Tove Larsson, General Partner Norrsken
  • David Sonnek, vd Industrifonden
  • Sara Resvik, vd BackingMinds
Kl 15:00 Globala trender - Vilken position tar svenska techbolag?
  • Carl Svernlöv, Partner och advokat Baker McKenzie
  • Annika Winsth, Chefekonom Nordea
  • Karin Wessman, Hållbarhetschef EKN

Techarenan Challenge - pitch stage

Grupp 1 - Start 8:30
  • Dugga
  • Hooked Foods
  • Aarke
  • MyPick
  • Epiluvac
  • Adverty
  • Turbotic
  • Tada Medical
  • ClimateView
Grupp 2 - Start 9:30
  • Challengermode
  • Quizrr
  • PlasticFri
  • Hem
  • GRAFREN
  • Mobility46
  • C-Green Technology
  • SeaGreen
  • CorPower Ocean
  • ReOrbit
  • Platform24
Grupp 3 - Start 10:30
  • Annotell
  • Elonroad
  • Gimi
  • CodeScene
  • SomeBuddy
  • Modvion
  • Heja
  • MTEK Industry
  • Soundtrack Your Brand
Grupp 4 11:30
  • Ferroamp Elektronik
  • Cerebriu
  • Minesto
  • BioReperia
  • Porkchop
  • Tourn
  • Bintel
  • Rscued
  • Skyqraft
Prisutdelning kl 13:45 Main stage

Några av talarna på Techarenan Summit

Anna-Lena Engwall

Anna-Lena Engwall

Country President Nordic, AstraZeneca
Micael Dahlen på Techarenan

Micael Dahlen

Professor, Talare & Författare

Sam Rihani Facebook

Sam Rihani

Sverigechef, Facebook
Jenny Larsson, Hitachi energy

Jenny Larsson

Vd, Hitachi Energy

David Sonnek

David Sonnek

Vd, Industrifonden
Peter Knutsson

Peter Knutsson

Vd Academic Work, Sverige
Tove Larsson, Norrsken

Tove Larsson

General Partner, Norrsken
Erik Gutwasser

Erik Gutwasser

Nordenchef, Mastercard

Åse Ericson

Åse Ericson

Nordenchef, Storytel
Hans Skruvfors

Hans Skruvfors

Vd, Foodora
Karin Ebbinghaus

Karin Ebbinghaus

Vd, Elonroad
Karin Wessman

Karin Wessman

Hållbarhetschef, EKN
Jacob Stedman

Jacob Stedman

Vd och Grundare, Doktor24/Plattfrom24
Dan Bjurman

Dan Bjurman

Sverigechef, Salesforce
Vahid Zohali

Vahid Zohali

Vd, IBM
Kenneth Fredriksen, Huawei

Kenneth Fredriksen

Nordenchef, Huawei
Per Långsved

Per Långsved

Sverigechef, Nordea
Per Wallentin

Per Wallentin

Vd, Knowit
Walker Kinman

Walker Kinman

Vd, Linas matkasse
 

Partners